vanduo sode

Tekančio vandens čiurlenimas mus ramina, stovintis vanduo mus užburia savo ramuma. Sode sukurtas vandens akcentas gali visiškai pakeisti aplinką, priartinti prie gamtos, ar

mylimo landšafto.. Kiekvienas tvenkinukas, būtų jis taisyklingos ar laisvos formos, turi krantus. Nuo jų

sutvarkymo, apsodinimo augalais, priklauso aplinkos vaizdas. Klasikinis taisyklingų kvadratinių formų tvenkinukas reikalauja akmenimis ar plytelėmis betonuotų krantų, jame gali būti fontanas ar statulėlė. Toks tvenkinukas tinka vidiniam namo kiemui,

formaliam, taisyklingam sodui. Iškastas, išklotas plėvele netaisyklingų formų nedidelis tvenkinukas tiks laisvo stiliaus sode. Kur yra pakamkamai vietos ir sąlygų, galima iškasti natūralų tvenkinį. Pastarasis kasamas ten, kur gruntiniai vandenys yra arti paviršiaus, arba pelkėtoje vietovėje. Šių sąlygų reikia, kad tvenkinyje visad butų pakankamai vandens.

Kad tvenkinys neatrodytų kaip vandens pripilta duobė reikia pasirūpinti jį supančiais augalais. Tam reikia laikytis kai kurių taisyklių.

Pirmiausia rekomenduojama dalį vandens paviršiaus dengti vandens augalų lapais. Tai ypač svarbu jei tvenkinukas mažas ir negilus. Augalų lapai sudarys šešėlį ir neleis

karštomis vasaros dienomis gausiai daugintis dumbliams, bei įkaisti vandeniui, o tai svarbu žuvims ir kitiems vandens gyventojams.

Po vandeniu augantys augalai paima iš jo anglies dioksidą, trukdydami augti dumbliams ir dėl deguonies išskyrimo vadinami oksigeneratoriais taip pat jie yra puiki slėptuvė mažoms žuvytėms bei vandens gyvūnams. Šių augalu daug nereikia, pasirinkite mažam baseinėliui 2-3 rūšis ir pasodinkit nedideliais kuokšteliais. Vienas dašniausiiai Lietuvoje augančių daugiamečių vandens augalų- blizgančioji plūdė (P.Lucens), labai gražius baltus žiedelius virš vandens išleidžianti plunksnalapė griovenė (hottonia palustris), dekoratyviai atrodo menturinė plunksnalapė (m.verticillatum), paprastoji nertis (ceratophyllum demersum)- panaši į asiūklius daugiametė žolė.

Daugelyje šalia pelkėtų vietų iškastuose vandens telkiniuose ekosistema susiformuoja pati, mat šalia pelkėse augantys vandens augalai greitai randa naują nišą plitimuisi.tas pats ir su pakrantėmis- turint pelkes ar kitus vandens telkinius kaimynystėje nespėsite pajusti kaip pakrantėse suklestės švendrės, viksvos ir kiti pakrančių augalai, na o šeimininkui beliks atkakliai kovoti su įsivešėjusiais svečiais, juos reguliariai mažinti, pjauti, rauti, šienauti, antraip pro išbujojusius pakrantės augalus sunku bus pamatyti vandenį.

Planuodami gerai pagalvokite ką sodinti pakrantėje. Jei neturite konkretaus stiliaus, harmoningiausią įspūdį sudarys kontrastingi skirtingų tipų ir spalvų augalų lapai:

vilkdalgių lapus derinkite su kontrastingais melsvių lapais. Labai gražiai pakrantę įrėmina skirtingų dydžių ir spalvų svyrančios viksvos. Jei tvenkinys didelis, daugiau kaip 30 m2 tiks dideli varpiniai augalai kaip įvairių rūšių kininiai miskantai bei kt dideli augalai – nendrinė melvenė, palminė vingiorykštė ir kt.

Ramins ir meditacinę nuotaiką sode padės sukurti upelis ar mažas kriokliukas. Svarbu tinkamai parinkti akmenis ir suformuoti kuo natūralesnį vaizdą. Pats tekančio upelio įrengimas reikalauja didelio kruopštumo ir kantrybės. Kartais prireikia kviestis sunkiąją techniką, kad padėtų sudėti labai didelius akmenis, kartais reikia akmenis nukelti kelis kartus, kol pastatomi norima puse ar reikia juos pakoreguoti. Darbai įrengiant didelį krioklį ar upelį užtrunka iki kelių savaičių ar mėnesio. Taip pat svarbu kruopsčiai patiesti specialią upelio dangą, kad esant uždarai vandens sistemai vanduo nedingtų.